Dantų balinimas

  •  


    Graži šypsena, kurią puošia balti dantys, yra Jūsų stilingu akcentu taip pat, kaip pora gerai parinktų džinsų, madingas laikrodis arba aukštakulniai moterims. Sniego baltumo šypsena pakels Jūsų savigarbą, būsite labiau pasitikintys savimi, jausitės patrauklūs. Tai reiškia, kad dažniau šypsositės ir darysite gerą pirmą įspūdį. Pagaliau- jauniau atrodysite.

    Mūsų dantų spalva gali keistis dėl skirtingų priežasčių – natūralaus senėjimo proceso, arba išorinių faktorių tokių kaip: tabako rūkymas ar kramtymas; kavos, arbatos, raudonojo vyno gėrimas; dažančių maisto produktų vartojimas (burokėliai, uogos),poveikio. Dantų spalvos pakitimas gali būti jų traumų arba blogos higienos(apnašų ir akmenų atsiradimas) pasekmė. Pernelyg didelis fluoro kiekis vandenyje arba maisto produktuose, antibiotikų vartojimas dantų raidos laikotarpyje, gali įtakoti tamsesnę jų spalvą.

    Pirminę dantų spalvą įtakoja genai, kurių mes negalime pakeisti. Tačiau mes pajėgus reguliuoti savo įpročius ir atlikti tam tikras manipuliacijas, savarankiškai arba gydytojo odontologo kabinete, kurių pagalba pasiekiame geidžiamą rezultatą.

    Nesvarbu, dėl kurių iš paminėtų priežasčių Jus apsisprendėte atlikti dantų balinimą. Atminkite, kad matomas efektas neatsiras savaime, būtinai pasiteiraukite su savo gydytoju odontologu, kuris Jums patars tinkamiausią būdą. 

     

     

     

    Šiandien turime nemenką pasirinkimą kaip koreguoti dantų spalvą, pradedant nuo savarankiškų procedūrų iki profesionaliai atlikto dantų balinimo odontologijos kabinete. Neteisingai įvertinus dantų spalvos pakitimo priežastis ir jų būklę, prieš atliekant kokius nors veiksmus, susijusius su spalvos korekcija, rezultatas gali būti neveiksmingas arba ir pakenkti. Verta prisiminti apie tariamai veiksmingus „močiutės“ patarimus, tokius kaip dantų valymas sodos milteliuose pamerktu šepetuku, arba skalavimas citrinų rūgštimi. Tokios procedūros neša daugiau žalos dantims negu juos išbalina. Gera savarankiška burnos higiena, naudojant dantų šepetuką, pastą, tarpdančių siūlą ir skalavimo skystį, yra ypač veiksminga, norint išlaikyti savo dantis geroje būklėje ir palaikyti natūralią spalvą. Jeigu Jums to nepakanka, tuomet reikėtų kreiptis profesionalios pagalbos.

    Dantų spalvos korekcijai atlikti yra eilė balinimo, arba šviesinimo procedūrų .

    Išskiriame tokius dantų spalvos koregavimo metodus:

    Spalvos korekcija panaudojant abrazyvinės medžiagas:
    1. Odontologijos kabinete (skalingas, sodapūtė, dantų paviršiaus poliravimas)

    2. Savarankiškai (dantų pastos, skalavimo skysčiai).

    Tokios procedūros pašalina kietą ir minkštą dantų apnašą, taip pat pigmentą, susidariusį ant dantų išorinio paviršiaus.

    Spalvos korekcija panaudojant cheminius preparatus ,danties struktūros (emalio ir dentino) balinimas:
    1. Odontologijos kabinete(dantų balinimas kabinete per viena vizitą, ofiso sistema), gydytojui odontologui prižiūrint (pagaminant individualias kapas ir balinimo gelį, namų sistema)

    2. Savarankiškai naudojant : dantų balinimo lakus, pieštukus, juosteles arba universalias kapas.

    Visada prisiminkite, kad galimybė nusipirkti cheminių dantų balinimo preparatų dar nereiškia savarankiškai atliktos procedūros sėkmės. Taip pat nereikia pamiršti apie nepageidaujamų pasekmių atsiradimą , kurios gali būti tikrai skaudžios. Balinamojo preparato veiklioji medžiaga (H2O2) vandenilio peroksidas arba karbamido peroksidas, yra cheminės substancijos, kurios ne tik išbalina dantį , bet gali ir pakenkti netinkamai jas naudojant. Šios grupės preparatai yra naudojami pakitusios spalvos korekcijai danties viduje. Spalvos pakitimai atsiranda dėl dažančių substancijų (chromatoforų), kurie kaupiasi vidiniame danties sluoksnyje (dentinas) . Balinamoji medžiaga oksiduoja arba išardo organinės medžiagos (dažančios substancijos) grandinę, todėl mažėja spalvos sodrumas. Neteisingo naudojimo pasekmės gali pasireikšti pradedant dantų jautrumu atsiradimu, baigiant dantų struktūros išardymu. Tačiau, jei šie preparatai yra naudojami pagal gamintojo rekomendacijas ir specialistui prižiūrint, balinimas gali būti saugus ir labai veiksmingas.

    Odontologijos klinika Ryklio Dantis

    Prekyboje gausu preparatų savarankiškam dantų balinimui, tai yra juostelės, lakai, universalios kapos. Jeigu pasiryžote savarankiškai balinti dantis cheminiais balinimo preparatais , nepamirškite vis dėlto pranešti apie tai savo odontologui. Kadangi balinimo proceso metu ar iškart po jo, jeigu prireiktų plombuoti dantį, vandenilio peroksido liekanos daro
    blogą įtaką plombavimo medžiagų surišimui su danties audiniais. Verta paminėti, kad prieš balinant dantis būtina įsitikinti ar plombuoti dantys, jei tokių yra, sandariai užplombuoti. Galutinę spalvą galima bus įvertinti po procedūrų praėjus 2-3 savaitėms. Praėjus šiam laikotarpiui matysis plombų ir dantų spalvos skirtumas. Tuo atveju dėl estetinių sumetimų galima perplombuoti dantį suderinant spalvą. Porcelianinės karūnėlės lieka nepaveiktos balinimo medžiagos ir išlieka tokios pačios spalvos.
    Dažniausios komplikacijos (apie 30%) balinant dantis ir po procedūrų, yra atsirandantis dantų jautrumas.Taip atsitinka dėl balinamosios medžiagos prasiskverbimo iki danties pulpos, sukeliant lengva pulpos uždegimą, dėl ko dantis tampa jautresnis terminiams dirgikliams. Kita dažna komplikacija - vandenilio peroksido sudirginta burnos gleivinė. Ji pasireiškia dantenų niežėjimu, deginimu, skausmu prisiliečiant.

    Naudojant universalias kapas, kurios gali žymiai kelti sukandimą, neretai atsiranda problemų su žandikaulio sąnariu. Gali atsirasti sąnario skausmas arba tarškėjimas, tuo atveju reikia tučtuojau nutraukti procedūras. Kažkokių bendrų neigiamų poveikių organizmui nėra pastebėta. Vienintelis bendras efektas gali būti žarnyno laisvumas, tai gali įvykti dėl balinančio gelio prarijimo, nes jo pagrindas yra glicerinas.

    Cheminio dantų balinimo nerekomenduojama nėščioms ir žindančioms moterims, žmonėms, turintiems alergiją kažkuriam iš balinimo medžiagos komponentų. Taip pat nerekomenduojama vaikams ir jaunimui iki 18 metų bei rūkantiems, kurie negali nors laikinai (balinimo proceso metu) nerūkyti.
    Prisiminkime, kad dantų balinimo procedūra taptu efektingu veiksmu, norėdami pasiekti geidžiamą baltą šypseną, maksimaliai apribojant riziką nepageidaujamoms pasekmėms , būtinai pasitarkite su savo gydytoju odontologu.

    Gydytojas Odontologas Valdemar Šinkovski

    P.S. Europos Sąjungos Tarybos Direktyva 2011/84/ES 2011 rugsėjo 20d.

    Direktyva aiškiai nurodo kad laisvoje prekyboje gali būti preparatai skirti dantų balinimui kuriu vandenilio peroksido koncentracija neviršija 0,1 % !!! Visi kiti preparatai skirti parduoti tik gydytojams odontologams. Kiekvieną kartą naudojant priemones, pirmą kartą jas skiria gydytojas odontologas arba, jei atitinkamas saugos lygis yra užtikrintas, jos naudojamos gydytojui odontologui tiesiogiai prižiūrint, o po to teiktinos vartotojui naudoti iki ciklo pabaigos. Neskirti jaunesniems nei 18 metų amžiaus vaikams ir jaunuoliams!!!