Ar verta gerti saldžius ir šaltus gėrimus?

Ar verta gerti saldžius ir šaltus gėrimus?

Cola ", energetiniai gėrimai su kofeinu, ir net populiarus ice-tea, daugelį metų yra odontologų juodajame sąraše. Dėl to kaltos cheminės medžiagos esančios gėrimuose, kurie ne tik dirgina mūsų dantis, bet gali sukelti pavojingą emalio eroziją, ir kaip pasekmė - danties ėduonį.  

„Cola ", energetiniai gėrimai su kofeinu, ir net populiarus ice-tea, daugelį metų yra odontologų juodajame sąraše. Dėl to kaltos cheminės medžiagos esančios gėrimuose, kurie ne tik dirgina mūsų dantis, bet gali sukelti pavojingą emalio eroziją, ir kaip pasekmė - danties ėduonį. Tuo tarpu eilinis žmogus kasmet suvartoja 46 litrus gazuotų gėrimų. Tik 2 proc.atkreipia dėmesį į gėrimo cheminę sudėtį.

Karštomis vasaros dienomis nesigilinam, į tai ką mes geriam.Vartojam gėrimus kurie mus atgaivina. Tačiau, dauguma jų turi neigiamos įtakos mūsų dantims. Saldūs gazuoti gėrimai yra pavojingi emaliui,jie turi sudėti fosforo ir citrinų rūgšties,todėl sukelia rūgštingumą burnoje ir tirpdina danties emalį.

Daugelis iš jų savo sudėtyje turi cukraus, o tai yra terpė bakterijoms.

„Chemija“ karaliauja populiariausių gėrimų sudėtyje. Pusės litro gazuoto gėrimo butelyje ištirpinta vidutiniškai 15 šaukštelių saldiklių. Gėrimuose esančios rūgštys pažeidžia dantys, taip pat gali sukelti dantenų ir liežuvio dirginimą. Tačiau odontologų nerekomenduojamų gėrimų sąrašas tuo nesibaigia. Pavojingi dantims ir šalti gėrimai.

Mūsų burnos temperatūra yra 36,6 laipsnių pagal Celsijų, arba šiek tiek didesnė.Jei gersim 5-10 laipsnių temperatūros skystį, o tai yra tiesiai iš šaldytuvo, arba gėrimą su ledu, mes galime sukelti dantims terminio smūgio pavojų, ko pasekmėj gali sutrūkinėti dantų emalis.Į atsiradusius įtrūkimus patenka bakterijos, kurios sukelia dantų ėduonį.


Patarimai vartojantiems saldžius ir putojančius gėrimus :

Tai nereiškia kad, reikėtų visiškai atsisakyti tokio tipo gėrimų, nors jų vartojimui nepritaria odontologai. Visų neigiamų pasekmių galima išvengti prisilaikant paprastų taisyklių. Geriausia vartoti negazuotus gėrimus arba vandenį. Jeivisdėlto mus vilioja saldūs gazuoti gėrimai, tai nevertėtų ilgai laikyti gėrimo burnoje, bet iškart nuryti. Tada išvengsim cukraus ir rūgšties nusėdimo ant emalio paviršiaus. Venkim tokių gėrimų prieš miegant, nes cukrus tų gėrimų sudėty sudarys terpę bakterijoms. Dėl to ryte galime jausti nemalonų kvapą iš burnos. Tai pat svarbu nevalyti dantų iš karto po gėrimo suvartojimo, nes chemines medžiagos suminkština danties emalį. Pasak Amerikos mokslininkų iš General Dentistry akademijos (AGD), kad jei gersime tokius gėrimus, kaip kola arba orange ( citrusiniai limonadai) per šiaudelį, skysčio poveikis dantims sumažėja. Šiaudelis suprantamai turi būti nukreiptas į galinė burnos ertmes dalį. Taip, kad sumažintų gėrimo kontaktą su dantimis.

Kad išvengti neigiamųjų pasekmių ir žaidimo su šiaudeliu, protinga būtų į vasarinę dietą įtraukti paprastą geriamąjį vandenį. Nesvarbu, ar vanduo gazuotas ar ne, mineralizuotas ar ne. Svarbiausia kad jis būtų be priedų, saldiklių ar skonių. Venkite citrinos ir aviečių skonio vandens, geriau patys įspauskit į vandenį citrinos ar laimio sulčių. Taip pat saldžios ar rūgščios sultys bus mažiau pavojingos,jeigu po vartojimo išskalausim burnos ertmę.

Nerekomenduojama vartoti :

  • saldžių,
  • gazuotųgėrimų,
  • kolos,
  • energetinių gėrimų.

Rekomenduojamigėrimai:

  • vanduo(gazuotasarbane),
  • nesaldinta arbata(gali būti vėsi),
  • pienas.

Gyd. odontologas Valdemar Šinkovski  

  • Prenumeruok ir laimėk

    Informacija