grey email icon  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.   grey phone icon 85 250 50 28, 86 738 68 68 Mindaugo g. 23A, Vilnius I-V 8:00-20:00
 
Mobile menu
Trečiadienis, 28 kovo 2018

14083586-tradycyjny-tajski-drink-owocowych-i-ziolowych-zimny-napoj-305x180„Cola ", energetiniai gėrimai su kofeinu, ir net populiarus ice-tea, daugelį metų yra odontologų juodajame sąraše. Dėl to kaltos cheminės medžiagos esančios gėrimuose, kurie ne tik dirgina mūsų dantis, bet gali sukelti pavojingą emalio eroziją, ir kaip pasekmė - danties ėduonį. Tuo tarpu eilinis žmogus kasmet suvartoja 46 litrus gazuotų gėrimų. Tik 2 proc.atkreipia dėmesį į gėrimo cheminę sudėtį.

Karštomis vasaros dienomis nesigilinam, į tai ką mes geriam.Vartojam gėrimus kurie mus atgaivina. Tačiau, dauguma jų turi neigiamos įtakos mūsų dantims. Saldūs gazuoti gėrimai yra pavojingi emaliui,jie turi sudėti fosforo ir citrinų rūgšties,todėl sukelia rūgštingumą  burnoje ir tirpdina  danties emalį.

Daugelis iš jų savo sudėtyje turi cukraus, o tai yra terpė bakterijoms.

„Chemija“ karaliauja populiariausių gėrimų sudėtyje. Pusės litro gazuoto gėrimo butelyje ištirpinta  vidutiniškai 15 šaukštelių saldiklių. Gėrimuose esančios rūgštys pažeidžia dantys, taip pat gali sukelti dantenų ir liežuvio dirginimą. Tačiau odontologų nerekomenduojamų gėrimų sąrašas tuo nesibaigia. Pavojingi dantims ir šalti gėrimai.

Mūsų burnos temperatūra yra 36,6 laipsnių pagal Celsijų, arba šiek tiek didesnė.Jei gersim  5-10 laipsnių temperatūros skystį, o tai yra  tiesiai iš šaldytuvo, arba gėrimą su ledu, mes galime sukelti dantims terminio smūgio pavojų, ko pasekmėj gali sutrūkinėti dantų emalis.Į atsiradusius įtrūkimus patenka bakterijos, kurios sukelia dantų ėduonį.


Patarimai vartojantiems saldžius ir putojančius gėrimus :

Tai nereiškia kad, reikėtų visiškai atsisakyti  tokio tipo gėrimų, nors jų vartojimui nepritaria odontologai. Visų neigiamų pasekmių galima išvengti prisilaikant paprastų taisyklių. Geriausia vartoti negazuotus gėrimus  arba vandenį. Jeivisdėlto mus vilioja saldūs gazuoti gėrimai, tai nevertėtų ilgai laikyti gėrimo burnoje, bet iškart nuryti. Tadaišvengsimcukraus irrūgštiesnusėdimoantemalio paviršiaus. Venkim tokių gėrimų prieš miegant, nes cukrus tų gėrimų sudėty sudarys terpę bakterijoms. Dėl to ryte galime jausti nemalonų kvapą iš burnos. Tai pat svarbu nevalyti dantų iš karto po gėrimo suvartojimo, nes chemines medžiagos suminkština danties emalį. Pasak Amerikos mokslininkų iš General Dentistry akademijos (AGD), kad jei gersime tokius gėrimus, kaip kola arba  orange ( citrusiniai limonadai) per šiaudelį, skysčio poveikis dantims sumažėja. Šiaudelis suprantamai turi būti nukreiptas į galinė burnos ertmes dalį. Taip, kad sumažintų gėrimo kontaktą su dantimis.

Kad išvengti neigiamųjų pasekmių ir žaidimo su šiaudeliu, protinga būtų į vasarinę dietą įtraukti paprastą geriamąjį vandenį. Nesvarbu, ar vanduo gazuotas ar ne, mineralizuotas ar ne. Svarbiausia kad jis būtų be priedų, saldiklių  ar skonių. Venkite citrinos ir aviečių skonio vandens, geriau patys įspauskit į vandenį citrinos ar laimio sulčių. Taippat saldžios ar rūgščiossultysbusmažiau pavojingos,jeigu po vartojimo išskalausim burnos ertmę. 

Nerekomenduojama vartoti :

  1. saldžių,
  2. gazuotųgėrimų,
  3. kolos,
  4. energetinių gėrimų.


Rekomenduojamigėrimai:

  1. vanduo(gazuotasarbane),
  2. nesaldinta arbata(gali būti vėsi),
  3. pienas.


Gyd. odontologas Valdemar Šinkovski